- Home
- Motorola Phones
- You are here
Motorola Razr Ultra (2026)
Rumored Specifications
I want it
2 users
I have it
0 users
I had it
0 users
Not official: The information for this phone is preliminary and could be incomplete or inaccurate.
Popular Comparisons
The Motorola Razr Ultra (2026) is most commonly compared with these phones:
Design |
|
|---|---|
| Materials |
Back: Glass, Vegan Leather Frame: Aluminum |
| Resistance | Water; IP48 |
| Biometrics | Fingerprint (touch) |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
Display |
|
|---|---|
| Size | 7.0-inch, 85.19% screen-to-body |
| Type | LTPO, 165Hz, HDR, 4500 nits |
| Resolution | 2640x1080px, 22:9 ratio, 407 PPI |
| Features | Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display |
4.0 inches 1272 x1080 px P-OLED |
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Processor | Octa-core |
| GPU | Adreno 840 |
| Memory |
16GB (LPDDR5X)/512GB (UFS 4.0) 16GB/1024GB |
| OS | Android (16) |
Battery |
|
|---|---|
| Type | 4700 mAh, Li - Ion |
| Charging |
Motorola TurboPower Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed |
Wired: 68.0W Wireless: 30.0W |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Dual camera |
| Main camera |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera |
50 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.0 Focal Length: 12 mm Pixel size: 0.6 μm |
| Flash | LED |
| Video recording | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | 50 MP |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 5.4 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | Type-C |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n50, n66, n70, n71, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Despite our efforts to provide full and correct Motorola Razr Ultra (2026) specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Motorola Razr Ultra (2026)
Related News
Meet the Motorola Razr (2026) family: Subtle upgrades, gorgeous designs, increased prices
If you've been waiting for an Android handset vendor to completely reimagine foldable devices as we've come to know (and occasionally love) them these last few years, your wait is... not over today.But sometimes, reinventing the wheel is not the best...
Motorola's Razr (2026) and Razr Ultra (2026) show off their stunning leaked designs one last time
If you're a Motorola devotee (like me) or a hardcore fan of foldable devices in general, you probably already know a big day is upon us all. And if you've been following the mobile tech news over the last few weeks, you may know pretty much everythin...
These leaked images and promo video show off Motorola's Razr 70 Ultra flagship in even more detail
Do you think you know pretty much everything there is to know about the highly anticipated sequel to last year's Razr Ultra, aka Razr 60 Ultra, after not one and not two but three comprehensive reports issued by a couple of equally reliable publicati...
I think I've found my ideal 2026 foldable... and it's a 2025 Motorola
Is it too early to start handing out the awards for the best phones money can buy in 2026? Perhaps, but it's certainly not premature to think about whether it might be wiser to go for an existing device right now or wait for a new and (theoretically)...
Latest News
Popular stories