- Home
- Motorola Phones
- You are here
Motorola Razr Plus (2026)
Full Specifications
I want it
0 users
I have it
0 users
I had it
0 users
Deals
Popular Comparisons
The Motorola Razr Plus (2026) is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Apr 28, 2026 |
| Prices (MSRP) |
$1100 12GB/256GB |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
6.75 x 2.91 x 0.28 inches 171.4 x 74 x 7.1 mm |
| Folded | 3.46 x2.91 x0.60 inches (88.09 x 74 x 15.3 mm) |
| Weight | 6.67 oz / 189.0 g |
| Materials |
Back: Plastic, Vegan Leather Frame: Aluminum |
| Resistance | Water; IP48 |
| Biometrics | Fingerprint (touch) |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | Pantone Mountain View |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.9-inch, 85.17% screen-to-body |
| Type | AMOLED, 165Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | 2640x1084px, 22:09 ratio, 414 PPI |
| Protection | Ultra Thin Glass (UTG) |
| Features | Folding inside the device, HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display |
4.0 inches 1272 x1080 px AMOLED 165Hz refresh rate, HDR support, Dolby Vision, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus) |
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Snapdragon 8s Gen 3 SM8635 (4 nm) |
| Processor |
Octa-core 1x3.0GHz Cortex-X4 4x2.8GHz Cortex-A720 3x2.0GHz Cortex-A520 |
| GPU | Adreno 735 |
| Memory | 12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | Android (16) |
Battery |
|
|---|---|
| Type | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging |
Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed |
Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Dual camera |
| Main camera |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.95" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera |
50 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Flash | LED |
| Video recording |
4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Object tracking, EIS, Dolby Vision HDR |
| Front |
32 MP (HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 5.4 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval |
|
|---|---|
| FCC approval |
Date approved: Nov 08, 2024 FCC ID value: IHDT56AP9 |
| Measured SAR |
Head: 1.28 W/kg Body: 1.28 W/kg Simultaneous Transmission: 1.28 W/kg |
Despite our efforts to provide full and correct Motorola Razr Plus (2026) specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Motorola Razr Plus (2026)
Latest News
Popular stories