- Home
- Motorola Phones
- You are here
Motorola Razr Fold
Full Specifications
I want it
4 users
I have it
0 users
I had it
1 user
Deals
Popular Comparisons
The Motorola Razr Fold is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Jan 07, 2026 |
| Prices (MSRP) | 12GB/256GB - $1500 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
6.30 x 5.69 x 0.18 inches (~0.42 inches with camera bump) 160.05 x 144.47 x 4.55 (~10.68 mm with camera bump) |
| Folded | 6.29 x2.90 x0.39 inches (160.05 x 73.6 x 9.89) |
| Weight | 8.57 oz / 243.0 g |
| Resistance | Water, Dust; IP49 |
| Colors | Blackened Blue, Lily White |
Display |
|
|---|---|
| Size | 8.1-inch, 90.77% screen-to-body |
| Type | OLED, 120Hz, Dolby Vision, 6200 nits |
| Resolution | 2484x2232px, 413 PPI |
| Protection | Ultra Thin Glass (UTG) |
| Front cover display |
6.6 inches 2520 x1080 px OLED 165Hz refresh rate, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass 3) |
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Snapdragon 8 Gen 5 SM8845 (3 nm) |
| Processor |
Octa-core 2x3.8GHz Oryon V3 Phoenix 6x3.32GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | Adreno 840 |
| Memory | 16GB (LPDDR5X)/512GB (UFS 4.1) |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | Android (16) |
Battery |
|
|---|---|
| Type | 6000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | Motorola TurboPower, Fast charging |
| Charge speed |
Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Triple camera |
| Main camera |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Focal Length: 71 mm Sensor size: 1/1.95" Pixel size: 0.8 μm |
| Flash | LED |
| Video recording | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps) |
| Front |
20 MP Folded: 32 MP |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax, be |
| USB | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Despite our efforts to provide full and correct Motorola Razr Fold specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Motorola Razr Fold
Overall User Rating
Build quality
9
Camera quality
10
Performance
9
Display
1
Battery life and charging
8
Value for money
1
Related News
T-Mobile, Verizon offer various Motorola Razr models for free
In the foldables market, Motorola had a big breakthrough year in 2025 as it closed the gap with the niche segment's leading manufacturer, Samsung. In North America, Motorola had a 44.1% to 50% market share in foldables, just behind the 51% of the mar...
-100%
The Motorola Razr Fold is here — pre-order now with big bonuses
Are you seeking that large-screen foldable experience? You're no longer limited to the Galaxy Z Fold 7, as Motorola's first-ever book-like foldable device is here. And the official store helps you celebrate its arrival properly. For a limited time, y...
-$100
The official US price of Motorola's book-style Razr Fold is finally here, and it's not pretty
Are you looking for an affordable new alternative to last year's Galaxy Z Fold 7 or Pixel 10 Pro Fold stateside? It appears that your search will continue after the Razr Fold's impending release as well.That's because Motorola's first-ever book-style...
Motorola may have revealed the Razr Fold premiere date by accident
Motorola may be famed for its Razr foldables, but so far they were all flip phones. We’ve already had the chance to spend some time with the first book-style Razra foldable, and now the company has revealed when the device may launch, at least in som...
Latest News
Popular stories