- Home
- Samsung Phones
- You are here
Samsung Galaxy Z Fold 7
Full Specifications
This device is also known as Samsung Galaxy Z Fold7
I want it
26 users
I have it
8 users
I had it
2 users
Deals
Popular Comparisons
The Samsung Galaxy Z Fold 7 is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Jul 09, 2025 |
| Prices (MSRP) | $2000 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
6.24 x 5.64 x 0.17 inches (~0.34 inches with camera bump) 158.4 x 143.2 x 4.2 mm (~8.6 mm with camera bump) |
| Folded | 6.24 x28.66 x3.50 inches (158.4 x 72.8 x 8.9) |
| Weight | 7.58 oz / 215.0 g |
| Materials |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | Water, Dust; IP48 |
| Biometrics | Fingerprint (touch) |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | Jetblack, Silver Shadow, Blue Shadow, Mint |
Display |
|
|---|---|
| Size | 8.0-inch, 90.43% screen-to-body |
| Type | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 2600 nits |
| Resolution | 2184x1968px, 367 PPI |
| Features | Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display |
6.5 inches 2520 x1080 px Dynamic AMOLED 120Hz refresh rate, Scratch-resistant glass (Gorilla Glass Ceramic 2), Ambient light sensor, Proximity senso |
| PhoneArena Display Test | |
|---|---|
| Bright Max (20% APL) | 2495 (Excellent) |
| Bright Min | 0.97 (Excellent) |
|
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
|
|
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Snapdragon 8 Elite for Galaxy SM8750-AB (3 nm) |
| Processor |
Octa-core 2x4.47GHz Oryon V2 Phoenix L 6x3.53GHz Oryon V2 Phoenix M |
| GPU | Adreno 830 |
| Memory |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | Android (16) |
| PhoneArena Performance Test | |
|---|---|
| GeekBench 6 Single | 2948 |
| GeekBench 6 Multi | 9365 |
| 3D Mark High | 5358 |
| 3D Mark Low | 2823 |
|
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
|
|
Battery |
|
|---|---|
| Type | 4400 mAh, Li - Polymer |
| Charging |
Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed |
Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
| PhoneArena Battery Test | |
|---|---|
| Battery Life Estimate: | 5h 31min |
| Browsing: | 14h 18min |
| Gaming: | 8h 43min |
| Video: | 6h 38min |
|
Learn more on our
PhoneArena Battery Test Results page.
|
|
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Triple camera |
| Main camera |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 0.6 μm |
| Second camera |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera |
10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 67 mm Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | LED |
| Video recording |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) HDR, Continuous autofocus, 10-bit HDR |
| Front |
10 MP (HDR) Folded: 10 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
| PhoneArena Camera Test | |
|---|---|
| Overall score: | 142 |
| Photo score: | 149 |
| Video score: | 134 |
|
Learn more on our
PhoneArena Camera Test Results page.
|
|
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 5.4 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | M3/T4 |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | Dolby Atmos, aptX, aptX-HD |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Dual Nano SIM + eSIM |
Despite our efforts to provide full and correct Samsung Galaxy Z Fold 7 specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Samsung Galaxy Z Fold 7
Overall User Rating
10
2 people recommend this phone.
Build quality
10
Camera quality
9.5
Performance
10
Display
10
Battery life and charging
8
Value for money
5.5
Related News
Amazon is making you a Galaxy Z Fold 7 offer (or two) you can't refuse
In short, what you need to understand is that you're looking at massive discounts on Amazon right now for every single available Galaxy Z Fold 7 model, and although a presumably improved Galaxy Z Fold 8 is likely only a couple of months or so away fr...
-$420
Weekly deals roundup: Now's the best time to get the iPad Air (M4), Pixel 10 Pro, Z Fold 7, and more
Is there life for bargain hunters after that recent wave of price hikes for all those existing (and new) phones and tablets made by everyone from Motorola to Samsung and Lenovo? Clearly, and it's actually a pretty good life, as evidenced by my surpri...
Galaxy Z Fold 7 is turning heads as its price plunges ahead of Mother’s Day
Samsung’s foldables are among the best on the market, and right now you can save quite a sum on none other than the Galaxy Z Fold 7.Ahead of Mother’s Day, the tech giant has slashed a whopping $400 off this beast, letting you pick one up for $1,599.9...
-$400
Your Galaxy is about to feel brand new, and it happened sooner than expected
Just yesterday, leakers were locked in on May 9 as the magic date for One UI 8.5's stable launch. Samsung apparently had other plans, because the official rollout is starting today, and the supported device list is already locked in.Samsung made it o...
Discover More
- Samsung Galaxy Fold 7 review: This one is a winner
- Samsung Galaxy S26 Ultra vs Galaxy Z Fold 7: main differences
- Samsung Galaxy Z TriFold vs Galaxy Z Fold 7: Main differences
- Samsung Galaxy Z Fold 7 vs Galaxy Z Fold 5: is this summer the time to upgrade?
- Samsung Galaxy Z Fold 7 vs Galaxy Z Fold 6: what's changing?
- Honor Magic V5 vs Galaxy Z Fold 7: there can be only one!
- Galaxy Z Fold 7 vs Pixel 10 Pro Fold: There's a clear winner
Latest News
Popular stories