vivo iQOO Z6 Pro vs Samsung Galaxy S23 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo iQOO Z6 Pro | Samsung Galaxy S23 Ultra |
|
Released
·
May 03, 2022
|
Released
·
Feb 17, 2023
|
|
6.4-inch · 2404x108px
|
6.8-inch · 3088x1440px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
4700 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 27, 2022 | Feb 01, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $1200 | €1300 12GB/512GB - $1450 | €1589 12GB/1024GB - $1649 | €1749 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.29 x 2.90 x 0.33 inches 159.7 x 73.6 x 8.5 mm (~9 mm with camera bump) |
6.43 x 3.07 x 0.35 inches (~0.42 inches with camera bump) 163.3 x 78 x 8.9 mm (~10.68 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 8.25 oz / 234.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Splash, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom Dusk, Legion Sky | Phantom Black, Cream, Green, Lavender |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 10.19% screen-to-body | 6.8-inch, 89.87% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, 1300 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1750 nits |
| Resolution | |
| 2404x108px, 20:9 ratio, 374 PPI | 3088x1440px, 19.3:9 ratio, 501 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1598 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 0.8 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G 5G SM7325 (6 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz |
Octa-core 1x3.36GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Adreno 642L | Adreno 740 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
8GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/256GB 12GB/512GB 12GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (14, 13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1971 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5115 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3828 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1951 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4700 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 17min
Browsing
18h 57min
Video
8h 54min
Gaming
10h 59min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
200 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung ISOCELL HP2 Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 0.6 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX564 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
10 MP (Telephoto) Sensor name: Sony IMX754 Optical zoom: 10.0x Aperture size: F4.9 Focal Length: 230 mm Sensor size: 1/3.52" Pixel size: 1.12 μm |
| Fourth camera | |
| 10 MP (Telephoto, OIS) Sensor name: Sony IMX754 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 69 mm Sensor size: 1/3.52" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) OIS, HDR |
| Front | |
| 12 MP (PDAF) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
|
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
147
Overall
150
Photo
144
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Ultra Wideband (UWB) | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n7, n28, n41, n66, n71, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 46, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Dec 08, 2023 FCC ID value: A3LSMS918U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.12 W/kg Body: 0.92 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.16 W/kg |
|
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1450 | €1589 |
With 12GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 12GB/1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1649 | €1749 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
Discover more
|
|