vivo iQOO Z6 Pro vs Samsung Galaxy S22 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo iQOO Z6 Pro | Samsung Galaxy S22 |
|
Released
·
May 03, 2022
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
|
6.4-inch · 2404x108px
|
6.1-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4700 mAh
|
3700 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 27, 2022 | Feb 09, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $799 | €849 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.29 x 2.90 x 0.33 inches 159.7 x 73.6 x 8.5 mm (~9 mm with camera bump) |
5.75 x 2.78 x 0.30 inches (~0.35 inches with camera bump) 146 x 70.6 x 7.6mm (~8.97 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 5.89 oz / 168.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom Dusk, Legion Sky | Phantom Black, White, Pink Gold, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 10.19% screen-to-body | 6.1-inch, 88.57% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, 1300 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1500 nits |
| Resolution | |
| 2404x108px, 20:9 ratio, 374 PPI | 2340x1080px, 19.5 ratio, 422 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G 5G SM7325 (6 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 642L | Adreno 730 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (14, 13, 12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 884 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3081 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2009 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1351 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4700 mAh | 3700 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 23min
Video
7h 26min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 10 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 69 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) HDR, Picture-taking during video recording, 10-bit HDR |
| Front | |
| 10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n5, n7, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 2, 3, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 30, 2022 FCC ID value: A3LSMS901U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.03 W/kg Body: 1.15 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.25 W/kg |
|
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $849 |
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
International
| System chip | Samsung Exynos 2200 (4 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 1x2.8GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.7GHz Cortex-A510 |
| GPU | Xclipse 920 |
| Weight | 5.89 oz / 167.0 g |
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
Discover more
|
|