vivo iQOO Z6 Pro vs Nothing Phone (1) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo iQOO Z6 Pro | Nothing Phone (1) |
|
Released
·
May 03, 2022
|
Released
·
Jul 16, 2022
|
|
6.4-inch · 2404x108px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4700 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 27, 2022 | Jul 12, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.29 x 2.90 x 0.33 inches 159.7 x 73.6 x 8.5 mm (~9 mm with camera bump) |
6.27 x 2.98 x 0.33 inches 159.2 x 75.8 x 8.3 mm |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 7.02 oz / 193.5 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom Dusk, Legion Sky | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 10.19% screen-to-body | 6.5-inch, 85.93% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, 1300 nits | AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2404x108px, 20:9 ratio, 374 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G 5G SM7325 (6 nm) | Snapdragon 778G+ SM7325-AE (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz |
Octa-core 1x2.5GHz Cortex-A78 3x2.2GHz Cortex-A78 4x1.9GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 642L | Adreno 642L |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1035 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2933 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 769 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 761 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4700 mAh | 4500 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 33.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 8min
Browsing
12h 28min
Video
10h 13min
Gaming
7h 43min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.7" |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 9, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|