vivo X50 vs Apple iPhone 11 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo X50 | Apple iPhone 11 |
|
Released
·
Jul 24, 2020
|
Released
·
Sep 20, 2019
|
|
6.6-inch · 2376x1080px
|
6.1-inch · 1792x828px
|
|
Quad camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
4200 mAh
|
3110 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 10, 2019 | |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $699 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.28 x 2.97 x 0.30 inches 159.54 x 75.39 x 7.55 mm |
5.94 x 2.98 x 0.33 inches 150.9 x 75.7 x 8.3 mm |
| Weight | |
| 6.16 oz / 174.5 g | 6.84 oz / 194.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Frost blue, Glaze black | Black, Purple, Yellow, Green, Red, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 86.92% screen-to-body | 6.1-inch, 80.04% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, HDR | IPS LCD, 625 nits |
| Resolution | |
| 2376x1080px, 398 PPI | 1792x828px, 19.5:9 ratio, 324 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.08 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 765G SM7250-AB (7 nm) | Apple A13 Bionic APL1W85 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo 475 |
Hexa-core 2650 MHz Lightning and Thunde |
| GPU | |
| Adreno 620 | Apple-designed 4 core |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 8GB/256GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/128GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | iOS (15.x, 14.x, 13.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1727 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3717 |
| 3D Mark High | |
| Untested | Untested |
| 3D Mark Low | |
| Untested | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4200 mAh | 3110 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | USB Power Delivery Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 3min
Browsing
11h 26min
Video
7h 13min
Gaming
7h 37min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 13 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.5 Focal Length: 50 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 0.8 μm |
|
| Fourth camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.5 |
|
| Flash | |
| Dual LED | Quad LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) Time-lapse video, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p OIS, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band Multiple antennas, MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX-HD | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n28, n41, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 19 (1600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 25, 2019 FCC ID value: BCG-E3309A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.80 W/kg Body: 1.00 W/kg Simultaneous Transmission: 1.52 W/kg Wireless Router: 1.00 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $849 |
with 128 GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $749 |
Discover more
|
|