vivo X200 Pro mini vs OPPO Find X8 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo X200 Pro mini | OPPO Find X8 Pro |
|
Released
·
Oct 19, 2024
|
Released
·
Oct 30, 2024
|
|
6.3-inch · 2800x1260px
|
6.8-inch · 2780x1264px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5700 mAh
|
5910 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 12GB/256GB - €700 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.94 x 2.83 x 0.32 inches 150.8 x 71.8 x 8.2 mm |
6.39 x 3.02 x 0.32 inches 162.3 x 76.7 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 7.58 oz / 215.0 g | |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP69 | Yes; IP69 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Colors | |
| Blue, Black, White, Titanium | Black, White, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 88.64% screen-to-body | 6.8-inch, 89.75% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 4500 nits | AMOLED, 120Hz, 4500 nits |
| Resolution | |
| 2800x1260px, 20:9 ratio, 487 PPI | 2780x1264px, 450 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1483 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 9400 (3 nm) | Mediatek Dimensity 9400 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.63GHz Cortex-X925 3x3.3GHz Cortex-X4 4x2.4GHz Cortex-A720 | Octa-core 1x3.63GHz Cortex-X925 3x3.3GHz Cortex-X4 4x2.4GHz Cortex-A720 |
| GPU | |
| Immortalis-G925 | Immortalis-G925 |
| Memory | |
| 12GB/256GB | 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2827 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 8851 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 6522 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3776 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5700 mAh | 5910 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Qi wireless charging, Reverse wired charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 30.0W |
Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
8h 32min
Browsing
23h 22min
Video
10h 16min
Gaming
11h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm | 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 70 mm |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 6.0x Aperture size: F4.3 Focal Length: 135 mm Sensor size: 1/2.51" Pixel size: 0.7 μm |
| Fourth camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 73 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
152
Overall
158
Photo
146
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|