vivo X Flip vs Samsung Galaxy Z Flip 4 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo X Flip | Samsung Galaxy Z Flip 4 |
|
Released
·
Apr 28, 2023
|
Released
·
Aug 26, 2022
|
|
6.7-inch · 2520x1080px
|
6.7-inch · 2640x1080px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4400 mAh
|
3700 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 20, 2023 | Aug 10, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $1000 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.55 x 2.96 x 0.32 inches 166.4 x 75.3 x 8.2 mm |
6.50 x 2.83 x 0.27 inches 165.2 x 71.9 x 6.9 mm |
| Folded | |
| (84.9 x 71.9 x 17.1 mm) | |
| Weight | |
| 7.05 oz / 200.0 g | 6.60 oz / 187.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IPX8 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Lock/Unlock key |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 84.84% screen-to-body | 6.7-inch, 85.52% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2520x1080px, 21:9 ratio, 407 PPI | 2640x1080px, 22:9 ratio, 426 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 1.9 inches 260 x512 px |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) | Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 | Octa-core 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 670 | Adreno 670 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) | 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1051 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2683 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2094 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 968 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4400 mAh | 3700 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 44.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 0min
Browsing
11h 40min
Video
7h 20min
Gaming
6h 31min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 32 MP Aperture size: F1.8 | 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 1.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p |
| Front | |
| 32 MP | Yes Folded: 10 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
131
Overall
136
Photo
125
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 20, 2023 FCC ID value: A3LSMF721U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.89 W/kg Body: 0.94 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.06 W/kg |
|
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|