vivo X Flip vs Apple iPhone 15 Plus Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo X Flip | Apple iPhone 15 Plus |
|
Released
·
Apr 28, 2023
|
Released
·
Sep 22, 2023
|
|
6.7-inch · 2520x1080px
|
6.7-inch · 2796x1290px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
4400 mAh
|
4383 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 20, 2023 | Sep 12, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $899 | €1100 6GB/256GB - $999 6GB/512GB - $1199 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.55 x 2.96 x 0.32 inches 166.4 x 75.3 x 8.2 mm |
6.33 x 3.06 x 0.31 inches (~0.45 inches with camera bump) 160.9 x 77.8 x 7.8 mm (~11.33 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.05 oz / 200.0 g | 7.09 oz / 201.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, Green, Yellow, Pink | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 84.84% screen-to-body | 6.7-inch, 88.16% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz | OLED, 60Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2520x1080px, 21:9 ratio, 407 PPI | 2796x1290px, 19.5:9 ratio, 460 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2162 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) | A16 Bionic (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Hexa-core 2x3.46GHz Everest 4x2.02GHz Sawtooth |
| GPU | |
| Adreno 670 | Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) | 6GB (LPDDR5)/128GB 6GB/256GB 6GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | iOS (18.x, 17.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2629 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6680 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2986 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2036 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4400 mAh | 4383 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 44.0W | Wired: 20.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 33min
Browsing
16h 21min
Video
11h 14min
Gaming
11h 22min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 32 MP Aperture size: F1.8 |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX904 Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Pixel size: 2.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX772 Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
| Front | |
| 32 MP | 12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
148
Overall
154
Photo
143
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n79, n258, n260, n261, NSA, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
|
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
|
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 12, 2023 FCC ID value: BCG-E8431A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.95 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 1.53 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $999 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1199 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
Discover more
|
|