realme GT 2 vs Honor 400 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| realme GT 2 | Honor 400 |
|
Released
·
Jan 08, 2022
|
Released
·
May 23, 2025
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2736x1264px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5300 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 23, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - €499 8GB/512GB - €549 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 2.98 x 0.34 inches 162.9 x 75.8 x 8.6 mm |
6.16 x 2.94 x 0.29 inches 156.5 x 74.6 x 7.3 mm |
| Weight | |
| 6.86 oz / 194.5 g | 6.49 oz / 184.0 g |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP65 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Paper White, Paper Green, Steel Black, Titanium Blue | Midnight Black, Meteor Silver, Desert Gold, Tidal Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 85.86% screen-to-body | 6.5-inch, 88.71% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 1300 nits | AMOLED, 120Hz, 5000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 398 PPI | 2736x1264px, 19.5:9 ratio, 460 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1565 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8450 (5 nm) | Snapdragon 7 Gen 3 SM7550-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 |
Octa-core 1x2.63GHz Cortex-A715 3x2.4GHz Cortex-A715 4x1.8GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 720 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1141 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3179 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1488 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1482 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5300 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | Wired: 66.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 28min
Browsing
13h 20min
Video
9h 34min
Gaming
10h 50min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.4" |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F3.3 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD, 1080p |
| Front | |
| 16 MP | 50 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
124
Overall
142
Photo
106
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|