realme C11 vs Blackview A53 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| realme C11 | Blackview A53 |
|
Released
·
Jul 07, 2020
|
Released
·
March 2023
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
2GB · 32GB
|
3GB · 16GB
|
|
5000 mAh
|
5080 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| €99 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.47 x 2.99 x 0.36 inches 164.4 x 75.9 x 9.1 mm |
6.48 x 3.03 x 0.37 inches 164.6 x 76.85 x 9.4 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 6.81 oz / 193.0 g |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Mint green, Pepper Grey | Rock Grey, Murky Black, Starry Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.73% screen-to-body | 6.5-inch, 80.53% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 1600x720px, 270 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G35 (12 nm) | MediaTek Helio A22 MT6761V/W (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz Arm Cortex-A53 |
Quad-core 2000 MHz |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | PowerVR GE8300 |
| Memory | |
| 2GB/32GB (eMMC 5.1) 3GB/32GB |
3GB (LPDDR3)/16GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5080 mAh |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
12 MP |
| Second camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 5 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 8 | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 2, 3, 4, 5 |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 3GB RAM
| Memory | 3GB |
|---|---|
Discover more
|
|