realme 7 vs OnePlus Nord CE 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| realme 7 | OnePlus Nord CE 5G |
|
Released
·
Oct 21, 2020
|
Released
·
Jun 21, 2021
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 07, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - €179 6GB/64GB - €199 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 2.97 x 0.37 inches 162.3 x 75.4 x 9.4 mm |
6.27 x 2.89 x 0.31 inches 159.2 x 73.5 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.93 oz / 196.5 g | 6.00 oz / 170.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mist blue, Mist white | Blue Void, Charcoal Ink, Silver Ray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.31% screen-to-body | 6.4-inch, 85.39% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz | AMOLED, 90Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 3.1 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G95 (12 nm) | Snapdragon 750G SM7225 (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Arm Cortex-A76 and Arm Cortex-A55 |
Octa-core 2200 MHz Kryo 570 Gold |
| GPU | |
| Mali G76 MC4 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 6GB/64GB 8GB/128GB |
6GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (12, 11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 4500 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 30.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 50min
Gaming
8h 47min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.3 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) EIS | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) HDR, Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 16 MP (Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP (EIS) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 07, 2021 FCC ID value: 2AUYFRMX2155 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.20 W/kg Body: 0.34 W/kg Simultaneous Transmission: 1.34 W/kg Wireless Router: 0.93 W/kg |
|
Alternative variants
with 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €199 |
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|