realme 7 vs Apple iPhone 12 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| realme 7 | Apple iPhone 12 |
|
Released
·
Oct 21, 2020
|
Released
·
Oct 23, 2020
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
|
Quad camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
2815 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 07, 2020 | Oct 13, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - €179 6GB/64GB - €199 |
4GB/64GB - $829 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 2.97 x 0.37 inches 162.3 x 75.4 x 9.4 mm |
5.78 x 2.81 x 0.29 inches (~0.35 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.4 mm (~8.88 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.93 oz / 196.5 g | 5.78 oz / 164.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mist blue, Mist white | Black, White, Red, Green, Blue, Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.31% screen-to-body | 6.1-inch, 87.24% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz | OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | Ceramic Shield |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G95 (12 nm) | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Arm Cortex-A76 and Arm Cortex-A55 |
Hexa-core 3100 MHz |
| GPU | |
| Mali G76 MC4 | Yes |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 6GB/64GB 8GB/128GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/128GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | iOS (16.x, 15.x, 14.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2009 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4369 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2347 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1801 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 2815 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 59min
Browsing
12h 33min
Video
6h 38min
Gaming
6h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.3 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 16 MP (Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 07, 2021 FCC ID value: 2AUYFRMX2155 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.20 W/kg Body: 0.34 W/kg Simultaneous Transmission: 1.34 W/kg Wireless Router: 0.93 W/kg |
|
Alternative variants
with 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €199 |
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
with 128GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $979 |
Discover more
|
|