nubia Red Magic 7 vs Samsung Galaxy A54 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| nubia Red Magic 7 | Samsung Galaxy A54 5G |
|
Released
·
Mar 10, 2022
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
|
6.8-inch · 2400x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 22, 2022 | Mar 15, 2023 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.72 x 3.08 x 0.37 inches 170.6 x 78.3 x 9.5 mm |
6.23 x 3.02 x 0.32 inches (~0.40 inches with camera bump) 158.2 x 76.7 x 8.2 mm (~10.19 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.58 oz / 215.0 g | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Glass Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Obsidian, Pulsar, Supernova | Awesome Graphite, Awesome Lime, Awesome White, Awesome Violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 83.60% screen-to-body | 6.4-inch, 81.47% screen-to-body |
| Type | |
| 165Hz | Super AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 387 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.6 (Average) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | Exynos 1380 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 730 | Mali-G68 MP5 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 3.1) 12GB/128GB 12GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB 18GB/256GB |
6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (12) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 994 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2765 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 809 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 805 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
7h 50min
Gaming
7h 51min
Battery Life Estimate
6h 17min
Browsing
16h 11min
Video
7h 44min
Gaming
9h 36min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.97” Pixel size: 0.7 μm |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) | 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | Yes |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
121
Overall
126
Photo
116
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
With 18GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 18GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|