nubia Red Magic 3 vs Motorola Moto G9 Play Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| nubia Red Magic 3 | Motorola Moto G9 Play |
|
Released
·
May 27, 2019
|
Released
·
Aug 28, 2020
|
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 27, 2019 | Aug 24, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $600 | €170 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.76 x 3.09 x 0.38 inches 171.7 x 78.5 x 9.65 mm |
6.50 x 2.98 x 0.36 inches 165.21 x 75.73 x 9.18 mm |
| Weight | |
| 7.58 oz / 215.0 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Red | Forest green, Sapphire blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 80.55% screen-to-body | 6.5-inch, 81.63% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, HDR | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 388 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 3.2 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 485 |
Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR4)/256GB (UFS 3.0) 8GB/128GB |
4GB/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ | Motorola TurboPowe |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
10h 58min
Gaming
6h 24min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (15 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p Video calling, Video sharing |
1080p (60 fps) Time-lapse video, Hyperlapse |
| Front | |
| 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 8 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| 32-Bit DAC, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26 |
|
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $480 |
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
for Europe
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26 |
|---|---|
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
Discover more
|
|