ZTE Blade V10 vs Apple iPhone 12 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| ZTE Blade V10 | Apple iPhone 12 Pro |
|
Released
·
March 2019
|
Released
·
Oct 23, 2020
|
|
6.3-inch
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
3200 mAh
|
2815 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 13, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $1000 | €1150 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.22 x 2.98 x 0.31 inches 158 x 75.8 x 7.8 mm |
5.78 x 2.82 x 0.29 inches (~0.40 inches with camera bump) 146.7 x 71.6 x 7.4 mm (~10.14 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.66 oz / 189.0 g | |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Stainless steel |
|
| Resistance | |
| Water, Splash, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Green, Blue | Pacific blue, Gold, Silver, Graphite |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch | 6.1-inch, 86.93% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits | |
| Resolution | |
| 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI | |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A14 Bionic (5 nm) | |
| Processor | |
| Octa-core 2100 MHz |
Hexa-core 3100 MHz |
| GPU | |
| Yes | Apple 4-core GPU |
| Memory | |
| 4GB/64GB 3GB/32GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x, 14.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2053 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4442 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2257 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1767 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3200 mAh | 2815 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 2min
Browsing
12h 35min
Video
6h 48min
Gaming
6h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 16 MP (Autofocus) | 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 5 MP | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light |
| Front | |
| 32 MP | 12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s) | |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Alternative variants
with 32GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1100 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1300 |
Discover more
|
|