ZTE Axon 40 Ultra vs Motorola Edge 30 Fusion Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| ZTE Axon 40 Ultra | Motorola Edge 30 Fusion |
|
Released
·
Jun 21, 2022
|
Released
·
Sep 08, 2022
|
|
6.8-inch · 2480x1116px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4400 mAh
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 08, 2022 | Sep 08, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.36 x 2.87 x 0.31 inches 161.53 x72.96 x 8.0 mm |
6.24 x 2.83 x 0.30 inches 158.5 x 72 x 7.5 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 5.93 oz / 168.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash, Dust | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Neptune Blue, Cosmic Grey, Solar Gold, Aurora White | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 94.80% screen-to-body | 6.5-inch, 90.92% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 1500 nits | P-OLED, 144Hz, HDR, 1100 nits |
| Resolution | |
| 2480x1116px, 400 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | Snapdragon 888+ SM8350 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x2.99GHz Cortex-X1 3x2.42GHz Cortex-A78 4x1.80GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 660 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB |
8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4400 mAh | |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | Wired: 68.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
11h 48min
Video
8h 21min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 35 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.55" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 64 MP (Ultra-wide) Focal Length: 16 mm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 5.7x Focal Length: 91 mm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR |
| Front | |
| 16 MP | 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n28, n38, n40, n41, n66 | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 42, 43 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 12 RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|