ZTE Axon 10 Pro vs nubia Red Magic 3 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| ZTE Axon 10 Pro | nubia Red Magic 3 |
|
Released
·
May 10, 2019
|
Released
·
May 27, 2019
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 27, 2019 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $600 | 12GB/256GB - $600 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.27 x 2.89 x 0.31 inches 159.2 x 73.4 x 7.9 mm |
6.76 x 3.09 x 0.38 inches 171.7 x 78.5 x 9.65 mm |
| Weight | |
| 6.28 oz / 178.0 g | 7.58 oz / 215.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP54 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Blue | Black, Red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 87.90% screen-to-body | 6.7-inch, 80.55% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR | AMOLED, 90Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 398 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 388 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 | Octa-core Kryo 485 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 640 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR4)/256GB 8GB/256GB |
12GB (LPDDR4)/256GB (UFS 3.0) 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ Qi wireless charging |
Qualcomm Quick Charge 4+ |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 20 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 11 mm |
|
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) | 8K UHD (15 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 20 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, aptX-HD | 32-Bit DAC, aptX-HD |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jun 20, 2019 FCC ID value: SRQ-AXON10PRO | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.20 W/kg Body: 1.01 W/kg Simultaneous Transmission: 1.56 W/kg Wireless Router: 1.22 W/kg |
|
Alternative variants
with 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $550 |
with 128 GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $480 |
for Europe
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26 |
|---|---|
Discover more
|
|