ZTE Axon 10 Pro vs OnePlus 10 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| ZTE Axon 10 Pro | OnePlus 10 Pro |
|
Released
·
May 10, 2019
|
Released
·
Jan 13, 2022
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 3216x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 11, 2022 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $600 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.27 x 2.89 x 0.31 inches 159.2 x 73.4 x 7.9 mm |
6.42 x 2.91 x 0.34 inches 163 x 73.9 x 8.55 mm |
| Weight | |
| 6.28 oz / 178.0 g | 7.07 oz / 200.5 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP54 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Blue | Black, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 87.90% screen-to-body | 6.7-inch, 89.62% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR | AMOLED, 120Hz, 1300 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 398 PPI | 3216x1440px, 20:9 ratio, 526 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core 1x3.0GHz Cortex-X2 3x2.5GHz Cortex-A710 1.8GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR4)/256GB 8GB/256GB | 8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1294 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3676 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2582 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1617 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
13h 33min
Video
10h 7min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Pixel size: 0.8 μm |
48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 20 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 11 mm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 | 8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.3x Aperture size: F2.4 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 20 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, aptX-HD | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n30, n38, n41, n66, n71, n77, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jun 20, 2019 FCC ID value: SRQ-AXON10PRO | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.20 W/kg Body: 1.01 W/kg Simultaneous Transmission: 1.56 W/kg Wireless Router: 1.22 W/kg |
|
Alternative variants
with 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $550 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
For USA
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n30, n38, n41, n66, n71, n77, SA, NSA |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|