Xolo Era 4X vs Google Pixel 4a 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xolo Era 4X | Google Pixel 4a 5G |
|
3000 mAh
|
3885 mAh
|
|
5.5-inch · 1440x720px
|
6.2-inch · 2340x1080px
|
|
1GB · 16GB
|
6GB · 128GB
|
|
Released
·
Nov 19, 2020
|
|
|
Dual camera
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 30, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| $500 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.77 x 2.76 x 0.34 inches 146.47 x 70.2 x 8.65 mm |
6.06 x 2.91 x 0.32 inches 153.9 x 74.0 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 4.90 oz / 139.0 g | 5.93 oz / 168.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gold | Just black, Clearly white |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.5-inch, 74.61% screen-to-body | 6.2-inch, 82.94% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, 60Hz, HDR |
| Resolution | |
| 1440x720px, 295 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 416 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | Corning Gorilla Glass 3 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 765G SM7250-AB (7 nm) | |
| Processor | |
| Quad-core 1500 MHz |
Octa-core 2400 MHz Kryo 475 |
| GPU | |
| Yes | Adreno 620 |
| Memory | |
| 1GBROM: 16 MB/16GB 2GB/16GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 64 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (8.1 Oreo) | Android (12, 11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3000 mAh, Li - Polymer | 3885 mAh |
| Charging | |
| USB Power Delivery | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) | 12.2 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 28 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 5 MP (Flash, HDR) | 8 MP (Dual-Camera, Time-of-Flight (ToF)) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | aptX, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n5, n12, n25, n28, n41, n66, n71, n78, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, Micro SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Phone Features
| Other features | |
|---|---|
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 01, 2020 FCC ID value: A4RG025E | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.20 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 1.57 W/kg Wireless Router: 1.00 W/kg |
|
Alternative variants
2GB RAM
| Memory | 2GB |
|---|---|
for Verizon
| Weight | 6.03 oz / 171.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n2, n5, n12, n25, n66, n71, n260, n261, Sub-6, mmWave |
| Prices (MSRP) | $600 |
Discover more
|
|