Xiaomi pad 5 vs Apple iPad (2022) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi pad 5 | Apple iPad (2022) |
|
Released
·
Sep 23, 2021
|
Released
·
Oct 26, 2022
|
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
8720 mAh
|
7606 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2021 | Oct 18, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| €350 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.03 x 6.55 x 0.27 inches 254.7 x 166.3 x 6.9 mm |
9.87 x 6.85 x 0.30 inches 248.6 x 179.5 x 7 mm |
| Weight | |
| 18.03 oz / 511.0 g | 16.83 oz / 477.0 g 5G version - 481 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Left: Volume control | Right: Volume control |
| Colors | |
| Cosmic Black, Pearl White | Silver, Blue, Pink, Yellow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 82.78% screen-to-body | 10.9-inch, 82.35% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI | 2360x1640px, 264 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.68 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 860 SM8150-AC (7 nm) | Apple A14 Bionic |
| Processor | |
| Octa-core 3 MHz Kryo 485 Gold |
Hexa-core |
| GPU | |
| Adreno 640 | Apple 4-core |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 6GB/256GB |
4GB/64GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12, 11) | iPadOS (16.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2053 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4591 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2266 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1952 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8720 mAh | 7606 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery | |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 36min
Browsing
10h 30min
Video
6h 37min
Gaming
6h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (30 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Cellular
| Weight | 16.97 oz / 481.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Discover more
|
|