Xiaomi Redmi Note 9T vs Xiaomi Redmi Note 10 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 9T | Xiaomi Redmi Note 10 Pro |
|
Released
·
Jan 18, 2021
|
Released
·
Mar 24, 2021
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5020 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 08, 2021 | Mar 04, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - €229 | $279 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.37 x 3.04 x 0.36 inches 161.9 x 77.3 x 9.05 mm |
6.46 x 3.01 x 0.32 inches 164 x 76.5 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 7.02 oz / 199.0 g | 6.77 oz / 192.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass |
| Resistance | |
| Splash | Splash; IP53 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Nightfall black, Daybreak purple | Onyx Gray, Glacier Blue, Gradient Bronze |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.65% screen-to-body | 6.7-inch, 85.62% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 800U (7 nm) | Snapdragon 732G SM7150-AC (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core 2300 MHz Kryo 470 |
| GPU | |
| Mali-G57 MC3 | Adreno 618 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 4GB/128GB |
6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5020 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Qualcomm Quick Charge 4+ |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 33.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
108 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
5 MP (Telephoto, Macro, Autofocus) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (120 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 13 MP (Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) | 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 28, 2021 FCC ID value: 2AFZZK6R | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.09 W/kg Body: 1.01 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.80 W/kg |
|
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB (UFS 2.2) |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €269 |
With 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|