Xiaomi Redmi Note 7 vs Xiaomi Redmi 9T Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 7 | Xiaomi Redmi 9T |
|
Released
·
Jan 15, 2019
|
Released
·
Jan 18, 2021
|
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
4000 mAh
|
6000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 10, 2019 | Jan 08, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - €159 4GB/128GB (UFS 2.2) - €189 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.27 x 2.96 x 0.32 inches 159.21 x 75.21 x 8.1 mm |
6.39 x 3.04 x 0.38 inches 162.3 x 77.3 x 9.6 mm |
| Weight | |
| 6.56 oz / 186.0 g | 6.98 oz / 198.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, Red | Carbon gray, Twilight blue, Sunrise orange, Ocean green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 81.37% screen-to-body | 6.5-inch, 82.14% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 3 |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 660 SDM660 (14 nm) | Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 260 | Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Adreno 512 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB 3GB/32GB 4GB/64GB |
4GB/64GB (UFS 2.1) 4GB/128GB (UFS 2.2) 6GB/128GB (UFS 2.2) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 6000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4 | Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF, CMOS image sensor, BSI sensor) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (120 fps), 720p (120 fps) Continuous autofocus, EIS, Video calling, Video sharing |
1080p (30 fps), 720p (30 fps) |
| Front | |
| 13 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 9 (450/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 19, 2021 FCC ID value: 2AFZZJ19SL | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.09 W/kg Body: 0.72 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.10 W/kg |
|
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB (UFS 2.2) |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €189 |
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
with 6GB storage
| Memory | 6GB/128GB (UFS 2.2) |
|---|---|
Discover more
|
|