Xiaomi Redmi Note 7 vs Samsung Galaxy A20 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 7 | Samsung Galaxy A20 |
|
Released
·
Jan 15, 2019
|
Released
·
Apr 10, 2019
|
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
6.4-inch · 1560x720px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 128GB
|
3GB · 32GB
|
|
4000 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 10, 2019 | |
| Prices (MSRP) | |
| $250 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.27 x 2.96 x 0.32 inches 159.21 x 75.21 x 8.1 mm |
6.24 x 2.94 x 0.31 inches 158.4 x 74.7 x 7.8 mm |
| Weight | |
| 6.56 oz / 186.0 g | 5.96 oz / 169.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Plastic |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, Red | Black,Deep blue, Red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 81.37% screen-to-body | 6.4-inch, 84.95% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | Super AMOLED, 60Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI | 1560x720px, 19.5:9 ratio, 268 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 660 SDM660 (14 nm) | Samsung Exynos 7884 (14 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 260 |
Octa-core 1800 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 512 | Mali-G71 MP2 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB 3GB/32GB 4GB/64GB |
3GB (LPDDR4)/32GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (11, 10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 4000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4 | Samsung Adaptive Fast Charging |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF, CMOS image sensor, BSI sensor) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
13 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (120 fps), 720p (120 fps) Continuous autofocus, EIS, Video calling, Video sharing |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 13 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | 2, 3, 4, 5, 7, 13, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 9 (450/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jun 19, 2019 FCC ID value: A3LSMA205U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.09 W/kg Body: 0.60 W/kg Simultaneous Transmission: 1.37 W/kg Wireless Router: 1.00 W/kg Phablet: 3.94 W/kg |
|
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
for T-Mobile and Metro
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
for Verizon, Sprint, Virgin Mobile and Boost Mobile
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
for US Cellular
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 66, 71 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
Discover more
|
|