Xiaomi Redmi Note 7 vs Nokia 2.2 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 7 | Nokia 2.2 |
|
Released
·
Jan 15, 2019
|
Released
·
Jun 11, 2019
|
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
5.7-inch · 1520x720px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
4GB · 128GB
|
3GB · 32GB
|
|
4000 mAh
|
3000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 10, 2019 | Jun 06, 2019 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.27 x 2.96 x 0.32 inches 159.21 x 75.21 x 8.1 mm |
5.75 x 2.78 x 0.37 inches 145.96 x 70.56 x 9.3 mm |
| Weight | |
| 6.56 oz / 186.0 g | 5.40 oz / 153.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Plastic |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, Red | Black, Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 81.37% screen-to-body | 5.7-inch, 78.91% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI | 1520x720px, 19:9 ratio, 295 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 660 SDM660 (14 nm) | MediaTek Helio A22 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 260 |
Quad-core 2000 MHz ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 512 | PowerVR GE8300 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB 3GB/32GB 4GB/64GB |
3GB (LPDDR4)/32GB 2GB/16GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC up to 400 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 3000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4 | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF, CMOS image sensor, BSI sensor) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (120 fps), 720p (120 fps) Continuous autofocus, EIS, Video calling, Video sharing | 1080p (30 fps) Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 13 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Yes Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C | microUSB |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | 1, 3, 5, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 5, 8, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 9 (450/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
with 16 GB storage
| Memory | 2GB/16GB |
|---|---|
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
Discover more
|
|