Xiaomi Redmi Note 11S vs Honor Magic7 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 11S | Honor Magic7 Pro |
|
Released
·
Feb 09, 2022
|
Released
·
Jan 15, 2025
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 2800x1280px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5270 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 30, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| €1299 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.29 x 2.91 x 0.32 inches 159.87 x 73.87 x 8.09 mm |
6.41 x 3.04 x 0.35 inches 162.7 x 77.1 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 6.31 oz / 179.0 g | 7.87 oz / 223.0 g |
| Resistance | |
| Yes; IP53 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Moon Shadow Gray , Snow White , Sky Blue , Velvet Black | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 84.53% screen-to-body | 6.8-inch, 91.68% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz, 1000 nits | OLED, 120Hz, HDR, 5000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI | 2800x1280px, 453 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1573 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G96 MediaTek Helio G96 (6 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.05GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 4GB/128GB 8GB/128GB |
12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | |
| OS | |
| Android (11) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3026 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 9377 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 6714 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3082 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5270 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 100.0W Wireless: 80.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 27min
Browsing
21h 26min
Video
8h 6min
Gaming
10h 41min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
50 MP (OIS) Aperture size: F1.4/F2.0 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.3" |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 12 mm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
200 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 60 mm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 13 MP | 50 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
143
Overall
148
Photo
138
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.4 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| No | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|