Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G vs Xiaomi 14 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G | Xiaomi 14 Ultra |
|
Released
·
Feb 18, 2022
|
Released
·
Feb 22, 2024
|
|
6.7-inch · 2400x2080px
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 64GB
|
16GB · 512GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 22, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 16GB/512GB - €1469 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 3.00 x 0.32 inches 164.19 x 76.1 x 8.12 mm |
6.35 x 2.96 x 0.36 inches 161.4 x 75.3 x 9.2 mm |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g | 7.75 oz / 219.8 g |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Graphite Gray, Polar White, Atlantic Blue | Black, Blue, White, Titanium Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 113.62% screen-to-body | 6.7-inch, 90.18% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2400x2080px, 20:9 ratio, 476 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 521 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1242 (Average) |
| Bright Min | |
| 2.4 (Average) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 665G SM6375 (6 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A78 6x1.7 GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 619 | Adreno 750 |
| Memory | |
| 6GB/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB 8GB/128GB |
16GB (LPDDR5X)/512GB (UFS 4.0) 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2294 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7054 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4295 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 4018 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | Wired: 90.0W Wireless: 80.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
12h 17min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 32min
Browsing
15h 29min
Video
9h 9min
Gaming
9h 20min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
50 MP (Autofocus, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6/F4.0 Focal length: 23 mm Sensor size: 1" Pixel size: 1.6 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) | 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F1.8 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/2.51" Pixel size: 0.7 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Focal Length: 50 mm |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.5 Focal Length: 120 mm Sensor size: 1/2.51" Pixel size: 0.7 μm |
| Fourth camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F1.8 Focal Length: 75 mm Sensor size: 1/2.51" Pixel size: 0.7 μm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (1920 fps) |
| Front | |
| 16 MP | 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
157
Overall
161
Photo
153
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.4 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7,tri-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n79, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|