Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G vs Samsung Galaxy A71 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G | Samsung Galaxy A71 |
|
Released
·
Feb 18, 2022
|
Released
·
Jan 31, 2020
|
|
6.7-inch · 2400x2080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 12, 2019 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 3.00 x 0.32 inches 164.19 x 76.1 x 8.12 mm |
6.44 x 2.99 x 0.30 inches 163.6 x 76 x 7.7 mm |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g | 6.31 oz / 179.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Graphite Gray, Polar White, Atlantic Blue | Prism Crush black, Prism Crush white, Prism Crush pink, Prism Crush blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 113.62% screen-to-body | 6.7-inch, 87.24% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits | Super AMOLED Plus, 60Hz |
| Resolution | |
| 2400x2080px, 20:9 ratio, 476 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 3 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.4 (Average) | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 665G SM6375 (6 nm) | Snapdragon 730 SM7150-AA (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A78 6x1.7 GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2200 MHz Kryo 470 |
| GPU | |
| Adreno 619 | Adreno 618 |
| Memory | |
| 6GB/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB 8GB/128GB |
6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (12, 11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
12h 17min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 59min
Browsing
11h 32min
Video
11h 38min
Gaming
12h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Focal Length: 50 mm |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Focal Length: 25 mm |
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 16 MP | 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
with 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|