Xiaomi Redmi Note 10 Pro vs OPPO Find X6 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 10 Pro | OPPO Find X6 Pro |
|
Released
·
Mar 24, 2021
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 3168x1440px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 64GB
|
12GB · 256GB
|
|
5020 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2021 | Mar 21, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| $279 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 3.01 x 0.32 inches 164 x 76.5 x 8.1 mm |
6.49 x 3.00 x 0.36 inches (~0.53 inches with camera bump) 164.8 x 76.2 x 9.1 mm (~13.52 mm with camera bump) Vegan Leather back version - 164.8 x 76.3 x 9.5 mm |
| Weight | |
| 6.77 oz / 192.0 g | 7.62 oz / 216.0 g Vegan Leather back version - 218 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) |
| Resistance | |
| Splash; IP53 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Onyx Gray, Glacier Blue, Gradient Bronze | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.62% screen-to-body | 6.8-inch, 89.99% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 2500 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 3168x1440px, 19.8:9 ratio, 510 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 732G SM7150-AC (8 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz Kryo 470 |
Octa-core 1x3.19GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Adreno 618 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB 8GB/128GB |
12GB (LPDDR5)/256GB (UFS 4.0) 16GB/256GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | |
| OS | |
| Android (11) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1525 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5202 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3712 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1736 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5020 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 37min
Browsing
16h 4min
Video
9h 15min
Gaming
8h 47min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1" Pixel size: 1.6 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 50 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/1.56" |
| Third camera | |
| 5 MP (Telephoto, Macro, Autofocus) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps), 720p (60 fps) |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 32 MP (Autofocus) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 28, 2021 FCC ID value: 2AFZZK6R | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.09 W/kg Body: 1.01 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.80 W/kg |
|
Alternative variants
With 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With Vegan Leather back
| Dimensions |
6.49 x 3.00 x 0.37 inches 164.8 x 76.3 x 9.5 |
|---|---|
| Weight | 7.69 oz / 218.0 g |
| Materials | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5), Leathe |
Discover more
|
|