Xiaomi Redmi 9 vs Huawei Mate 40 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi 9 | Huawei Mate 40 Pro |
|
Released
·
Jun 18, 2020
|
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.8-inch · 2772x1334px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 32GB
|
8GB · 256GB
|
|
5020 mAh
|
4400 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 22, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| €1200 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.43 x 3.03 x 0.36 inches 163.32 x 77.01 x 9.1 mm |
6.41 x 2.97 x 0.36 inches 162.9 x 75.5 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 6.98 oz / 198.0 g | 7.48 oz / 212.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 3D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Carbon gray, Sunset purple, Ocean green | Black, Mystic silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.27% screen-to-body | 6.8-inch, 93.79% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, 90Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI | 2772x1334px, 18.5:9 ratio, 455 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.5 (Good) | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G80 (12 nm) | HiSilicon Kirin 9000 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Arm Cortex-A75 and Arm Cortex-A55 |
Octa-core 3130 MHz Arm Cortex-A77 and Arm Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali G52 MC2 | Mali G78 MP24 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) 4GB/64GB |
8GB/256GB (UFS 3.1) |
| Storage expansion | |
| microSDXC | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5020 mAh | 4400 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0 | Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 15min
Gaming
7h 3min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
20 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal Length: 18 mm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
12 MP (Telephoto, OIS, Autofocus) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 1080p | 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) HDR, Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 8 MP (HDR) Video capture: 1080p |
13 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| 32-Bit DAC | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, n79, n80, n84, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 64GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
4G only and with HarmonyOS
| OS | HarmonyOS 2 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41 |
Discover more
|
|