Xiaomi Poco X3 Pro vs Xiaomi Mi 11 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Poco X3 Pro | Xiaomi Mi 11 Ultra |
|
Released
·
March 2021
|
Released
·
Apr 02, 2021
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 3200x1440px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5160 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 22, 2021 | Mar 29, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - €249 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.51 x 3.02 x 0.37 inches 165.3 x 76.8 x 9.4 mm |
6.47 x 2.94 x 0.33 inches 164.3 x 74.6 x 8.38 mm |
| Weight | |
| 7.58 oz / 215.0 g | 8.25 oz / 234.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic | |
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP53 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom black, Frost blue, Metal bronze | Ceramic White, Ceramic Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 84.68% screen-to-body | 6.8-inch, 91.24% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz, HDR | AMOLED, 120Hz, HDR, 1700 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 515 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass Victus |
| Additional display | |
| 1.1 inches, 294 x124 px, AMOLED, Touch screen: Yes, Capacitive | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.3 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 860 SM8150-AC (7 nm) | Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2960 MHz Kryo 485 |
Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 660 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
8GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 16GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5160 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 67.0W Wireless: 67.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 58min
Browsing
8h 58min
Video
8h 7min
Gaming
8h 20min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, Laser autofocus) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.12″ Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 48 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
48 MP (Telephoto, Autofocus) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F4.1 Focal Length: 120 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | Tricolor LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (30 fps) | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (1920 fps), 720p (1920 fps) |
| Front | |
| 20 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, GNSS, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, n79, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 01, 2021 FCC ID value: 2AFZZJ20SG | Date approved: Mar 31, 2021 FCC ID value: 2AFZZK1G |
| Measured SAR | |
| Head: 0.81 W/kg Body: 0.67 W/kg Simultaneous Transmission: 1.57 W/kg Wireless Router: 0.78 W/kg |
Head: 0.84 W/kg Body: 0.46 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.74 W/kg |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €299 |
with 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1200 |
with 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
Discover more
|
|