Xiaomi Poco M3 vs Xiaomi Redmi 9T Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Poco M3 | Xiaomi Redmi 9T |
|
Released
·
Nov 27, 2020
|
Released
·
Jan 18, 2021
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
6000 mAh
|
6000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 24, 2020 | Jan 08, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $149 | €149 | 4GB/64GB - €159 4GB/128GB (UFS 2.2) - €189 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 3.04 x 0.38 inches 162.3 x 77.3 x 9.6 mm |
6.39 x 3.04 x 0.38 inches 162.3 x 77.3 x 9.6 mm |
| Weight | |
| 6.98 oz / 198.0 g | 6.98 oz / 198.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Yellow, Cool blue, Power black | Carbon gray, Twilight blue, Sunrise orange, Ocean green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.52% screen-to-body | 6.5-inch, 82.14% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass 3 |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) | Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 260 | Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Adreno 610 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 4GB/128GB |
4GB/64GB (UFS 2.1) 4GB/128GB (UFS 2.2) 6GB/128GB (UFS 2.2) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh | 6000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging | Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 18.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| Tricolor LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
1080p (30 fps), 720p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p |
8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared | Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 19, 2021 FCC ID value: 2AFZZJ19SL | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.09 W/kg Body: 0.72 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.10 W/kg |
|
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB (UFS 2.2) |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $169 | €169 |
with 128GB storage
| Memory | 128GB (UFS 2.2) |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €189 |
with 6GB storage
| Memory | 6GB/128GB (UFS 2.2) |
|---|---|
Discover more
|
|