Xiaomi Pad 7 Pro vs Apple iPad Air 11-inch (M3, 2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Pad 7 Pro | Apple iPad Air 11-inch (M3, 2025) |
|
Released
·
Oct 24, 2024
|
Released
·
Mar 12, 2025
|
|
11.2-inch · 3200x2136px
|
11.0-inch · 2360x1640px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
8850 mAh
|
7606 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $599 | €699 8GB/512GB - $829 8GB/1024GB - $1329 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.89 x 6.83 x 0.24 inches 251.2 x 173.4 x 6.2 mm |
9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 17.64 oz / 500.0 g | 16.23 oz / 460.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Blue, Green | Space Gray, Starlight, Purple, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.2-inch, 85.75% screen-to-body | 11.0-inch, 82.73% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 144Hz, HDR, 800 nits | IPS LCD, 60Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 3200x2136px, 3:2 ratio, 344 PPI | 2360x1640px, 261 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 657 (Poor) | 536 (Poor) |
| Bright Min | |
| 1.4 (Good) | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) SM8635 (4 nm) | Apple M3 |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.0GHz Cortex-X4 4x2.8GHz Cortex-A720 3x2.0GHz Cortex-A520 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 735 | Apple GPU 9-core |
| Memory | |
| 8GB/128GB | 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (15) | iPadOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1893 | 3017 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4909 | 11728 |
| 3D Mark High | |
| 2311 | 5177 |
| 3D Mark Low | |
| 2301 | 3262 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8850 mAh, Li - Ion | 7606 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | |
Battery Life Estimate
5h 39min
Browsing
11h 54min
Video
8h 20min
Gaming
9h 12min
Battery Life Estimate
4h 18min
Browsing
9h 35min
Video
6h 45min
Gaming
5h 12min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
12 MP Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
Wi-fi Only
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €829 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1329 |
Discover more
|
|