Xiaomi Mi Mix 3 vs Samsung Galaxy S23 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi Mix 3 | Samsung Galaxy S23 |
|
Released
·
Nov 01, 2018
|
Released
·
Feb 17, 2023
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.1-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
3200 mAh
|
3900 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 25, 2018 | Feb 01, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $800 8GB/256GB - $860 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.22 x 2.94 x 0.33 inches 157.89 x 74.69 x 8.46 mm |
5.76 x 2.79 x 0.30 inches (~0.36 inches with camera bump) 146.3 x 70.9 x 7.6mm (~9.02 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.69 oz / 218.0 g | 5.93 oz / 168.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Green, Blue | Phantom Black, Cream, Green, Lavender |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 84.96% screen-to-body | 6.1-inch, 88.57% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, HDR, 600 nits | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1750 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 422 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1531 (Good) |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 845 SDM845 (10 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2800 MHz Kryo 385 |
Octa-core 1x3.36GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Adreno 630 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/256GB 8GB/256GB 10GB/256GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 4.0) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (14, 13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2023 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5180 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3807 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2079 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3200 mAh, Li - Polymer | 3900 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 10.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 3min
Browsing
15h 21min
Video
8h 6min
Gaming
8h 1min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12.2 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung ISOCELL Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX564 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto, OIS) Sensor name: Samsung S5K3K1 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 64 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps), 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) OIS, HDR |
| Front | |
| 24 MP (Dual-Camera, Flash, HDR) | 12 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
137
Overall
139
Photo
134
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave, 5G Ready International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 46, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 4, 3, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 17, 2023 FCC ID value: A3LSMS911U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.95 W/kg Body: 0.88 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.24 W/kg |
|
Alternative variants
with 6 GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
| Colors | Black |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $860 |
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Colors | Black |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
Forbidden City Special Edition
| Memory | 10GB |
|---|---|
Discover more
|
|