Xiaomi Mi Mix 3 vs Samsung Galaxy S20 Ultra 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi Mix 3 | Samsung Galaxy S20 Ultra 5G |
|
Released
·
Nov 01, 2018
|
Released
·
Mar 06, 2020
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.9-inch · 3200x1440px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 128GB
|
|
3200 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 25, 2018 | Feb 11, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/128GB - $1400 16GB/512GB - $1600 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.22 x 2.94 x 0.33 inches 157.89 x 74.69 x 8.46 mm |
6.57 x 2.99 x 0.35 inches 166.9 x 76 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 7.69 oz / 218.0 g | 7.83 oz / 222.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Green, Blue | Cosmic black, Cosmic grey |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 84.96% screen-to-body | 6.9-inch, 90.70% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, HDR, 600 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1400 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 509 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 845 SDM845 (10 nm) | Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) International version - Exynos 990 S5E9830 |
| Processor | |
| Octa-core 2800 MHz Kryo 385 |
Octa-core Kryo 585 International version - Octa-core, 2x3.02GHz Exynos M5, 2x2.6GHz Cortex-A76, 4x2.11GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 630 | Adreno 650 International version - Mali-G77 MP11 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/256GB 8GB/256GB 10GB/256GB |
12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 12GB/256GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (13, 12, 11, 10) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 610 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2573 |
| 3D Mark High | |
| Untested | Untested |
| 3D Mark Low | |
| Untested | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3200 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ Qi wireless charging |
Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 57min
Browsing
10h 2min
Video
10h 29min
Gaming
9h 12min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12.2 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
108 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 12 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F3.5 Focal Length: 102 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
|
| Fourth camera | |
| 0.3 MP VGA (ToF 3D depth sensing) | |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps), 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 24 MP (Dual-Camera, Flash, HDR) | 40 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n41, n66, n71, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 46, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 4, 3, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA, HSUPA | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 28, 2020 FCC ID value: A3LSMG988B | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.26 W/kg Body: 0.41 W/kg Simultaneous Transmission: 1.57 W/kg Wireless Router: 1.04 W/kg Phablet: 2.12 W/kg |
|
Alternative variants
with 6 GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
| Colors | Black |
Global variant
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2700 MHz Mongoose M5, Arm Cortex-A76 and Arm Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
| 5G Bands | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, Sub-6 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Colors | Black |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Forbidden City Special Edition
| Memory | 10GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1600 |
for Sprint
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
for Verizon
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
for T-Mobile
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 4, 2, 1 |
Discover more
|
|