Xiaomi Mi Mix 3 vs Apple Watch SE (2022) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi Mix 3 | Apple Watch SE (2022) |
|
Released
·
Nov 01, 2018
|
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
1.8-inch · 448x368px
|
|
Dual camera
|
|
|
8GB · 256GB
|
1GB · 32GB
|
|
3200 mAh
|
296 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 25, 2018 | Sep 07, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.22 x 2.94 x 0.33 inches 157.89 x 74.69 x 8.46 mm |
1.73 x 1.50 x 0.42 inches 44 x 38 x 10.7 mm |
| Weight | |
| 7.69 oz / 218.0 g | 1.16 oz / 33.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum | Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP6X | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Green, Blue | Midnight, Starlight, Green, Blue, Red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 84.96% screen-to-body | 1.8-inch, 61.24% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, HDR, 600 nits | OLED, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 448x368px, 322 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 845 SDM845 (10 nm) | Apple S8 |
| Processor | |
| Octa-core 2800 MHz Kryo 385 |
Dual-core |
| GPU | |
| Adreno 630 | PowerVR |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/256GB 8GB/256GB 10GB/256GB |
1GB/32GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | watchOS (9.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3200 mAh, Li - Polymer | 296 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ Qi wireless charging | Qi wireless charging |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | |
| Main camera | |
| 12.2 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
|
| Second camera | |
| 12 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps), 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
|
| Front | |
| 24 MP (Dual-Camera, Flash, HDR) | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Yes 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Thermometer, Barometer, Blood Oxygen |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Yes | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 4, 3, 2, 1 | 1, 2, 4, 5 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA, HSUPA | LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 6 GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
| Colors | Black |
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Colors | Black |
Forbidden City Special Edition
| Memory | 10GB |
|---|---|
Discover more
|
|