Xiaomi Mi 11 Ultra vs Apple iPhone 11 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 11 Ultra | Apple iPhone 11 Pro Max |
|
Released
·
Apr 02, 2021
|
Released
·
Sep 20, 2019
|
|
6.8-inch · 3200x1440px
|
6.5-inch · 2688x1242px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
3969 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 29, 2021 | Sep 10, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $1099 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.47 x 2.94 x 0.33 inches 164.3 x 74.6 x 8.38 mm |
6.22 x 3.06 x 0.32 inches 158 x 77.8 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 8.25 oz / 234.0 g | 7.97 oz / 226.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic | Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Lock/Unlock key; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Ceramic White, Ceramic Black | Gold, Silver, Space gray, Midnight green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 91.24% screen-to-body | 6.5-inch, 84.52% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1700 nits | OLED, HDR, 800 nits |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 515 PPI | 2688x1242px, 19.5:9 ratio, 456 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Additional display | |
| 1.1 inches, 294 x124 px, AMOLED, Touch screen: Yes, Capacitive | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.3 (Average) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Apple A13 Bionic APL1W85 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
Hexa-core 2650 MHz Lightning and Thunde |
| GPU | |
| Adreno 660 | Apple-designed 4 core |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 16GB/256GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/256GB 4GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | iOS (15.x, 14.x, 13.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1742 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4107 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2103 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1617 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 3969 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
USB Power Delivery Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W Wireless: 67.0W |
Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
Battery Life Estimate
4h 58min
Browsing
8h 58min
Video
8h 7min
Gaming
8h 20min
Battery Life Estimate
5h 49min
Browsing
12h 54min
Video
8h 58min
Gaming
7h 30min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser autofocus) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.12″ Pixel size: 1.4 μm | 12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (Telephoto, Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto, Autofocus) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F4.1 Focal Length: 120 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Flash | |
| Tricolor LED | Quad LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (1920 fps), 720p (1920 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p OIS, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 20 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, GNSS, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, n79, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Pro Cat 19 (1600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 31, 2021 FCC ID value: 2AFZZK1G | Date approved: Sep 25, 2019 FCC ID value: BCG-E3306A |
| Measured SAR | |
| Head: 0.84 W/kg Body: 0.46 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.74 W/kg |
Head: 1.00 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.53 W/kg Wireless Router: 0.99 W/kg |
Alternative variants
with 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1200 |
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1449 |
with 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1249 |
Discover more
|
|