Xiaomi Mi 11 Lite vs Apple iPhone 11 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 11 Lite | Apple iPhone 11 Pro |
|
Released
·
April 2021
|
Released
·
Sep 20, 2019
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
5.8-inch · 2436x1125px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
4250 mAh
|
3046 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 29, 2021 | Sep 10, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| €369 non 5G version - $299 |
4GB/64GB - $999 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.32 x 2.98 x 0.27 inches 160.53 x 75.73 x 6.81 mm |
5.67 x 2.81 x 0.32 inches 144 x 71.4 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 5.61 oz / 159.0 g | 6.63 oz / 188.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Stainless steel |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Truffle Black, Citrus Yellow, Mint Green | Gold, Silver, Space gray, Midnight green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.25% screen-to-body | 5.8-inch, 80.37% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, HDR, 800 nits | OLED, HDR, 800 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI | 2436x1125px, 19.5:9 ratio, 463 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 780G (5 nm) non 5G version - Snapdragon 732G (8 nm) |
Apple A13 Bionic APL1W85 (7 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 2400 MHz Kryo 670 non 5G version - Octa-core, 2x2.3GHz Kryo 470 Gold, 6x1.8GHz Kryo 470 Silve |
Hexa-core 2650 MHz Lightning and Thunde |
| GPU | |
| Adreno 642 non 5G version - Adreno 618 |
Apple-designed 4 core |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.2) 6GB/64GB 8GB/128GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/256GB 4GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (11) | iOS (15.x, 14.x, 13.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1744 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4214 |
| 3D Mark High | |
| Untested | Untested |
| 3D Mark Low | |
| Untested | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4250 mAh | 3046 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | USB Power Delivery Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 13min
Browsing
8h 41min
Video
6h 27min
Gaming
6h 38min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 | 12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 5 MP (Telephoto, Macro) Aperture size: F2.4 |
12 MP (Telephoto, Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
| Flash | |
| Dual LED | Quad LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (120 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p OIS, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 20 MP | 12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Pro Cat 19 (1600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 19, 2021 FCC ID value: 2AFZZK9G | Date approved: Sep 25, 2019 FCC ID value: BCG-E3305A |
| Measured SAR | |
| Head: 1.03 W/kg Body: 1.06 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.72 W/kg |
Head: 0.90 W/kg Body: 1.00 W/kg Simultaneous Transmission: 1.48 W/kg Wireless Router: 1.00 W/kg |
Alternative variants
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1349 |
non 5G variant
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
|---|---|
| Features | Scratch-resistant glass |
| System chip | Snapdragon 732G (8 nm) |
| Processor |
Octa-core 2300 MHz Kryo 470 |
| GPU | Adreno 618 |
| Memory | 6GB/64GB |
| Front | 16 MP |
| Weight | 5.54 oz / 157.0 g |
| Colors | Boba Black, Bubblegum Blue, Peach Pink |
| Bluetooth | 5.1 |
| WLAN | Yes |
| Prices (MSRP) | €299 |
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1149 |
Discover more
|
|