Xiaomi Mi 11 vs Xiaomi Redmi 8 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 11 | Xiaomi Redmi 8 |
|
Released
·
Jul 02, 2021
|
Released
·
Oct 12, 2019
|
|
6.8-inch · 3200x1440px
|
6.2-inch · 1520x720px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
3GB · 32GB
|
|
4600 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 08, 2021 | Oct 09, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| €749 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.47 x 2.94 x 0.32 inches 164.3 x 74.6 x 8.06 mm |
6.16 x 2.97 x 0.37 inches 156.5 x 75.4 x 9.4 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 6.63 oz / 188.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Midnight gray, Horizon blue | Onyx Black, Ruby Red, Sapphire Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 91.24% screen-to-body | 6.2-inch, 81.81% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1500 nits | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 515 PPI | 1520x720px, 19:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 (5 nm) | Snapdragon 439 SDM439 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
Octa-core 1950 MHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 505 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/128GB |
3GB (LPDDR3)/32GB (eMMC 5.1) 4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC |
| OS | |
| Android (11) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4600 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 5 Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 55.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 18.0W |
Battery Life Estimate
4h 53min
Browsing
9h 40min
Video
6h 38min
Gaming
10h 17min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 108 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
2 MP (Depth information) |
| Third camera | |
| 5 MP (Telephoto, Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p (240 fps), 720p (240 fps) OIS, HDR, Continuous autofocus |
1080p (30 fps), 720p (30 fps) |
| Front | |
| 20 MP (Autofocus) | 8 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 4.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, NavIC, GNSS, Dual-band positioning, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n20, n28, n38, n41, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 38, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 12, 2021 FCC ID value: 2AFZZK2G | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.95 W/kg Body: 0.65 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.75 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Comes with 4GB of RAM and 64GB internal storage.
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
with 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
Discover more
|
|