Xiaomi Mi 11 vs LG K51 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 11 | LG K51 |
|
Released
·
Jul 02, 2021
|
Released
·
May 06, 2020
|
|
6.8-inch · 3200x1440px
|
6.5-inch · 1560x720px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
3GB · 32GB
|
|
4600 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 08, 2021 | May 06, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| €749 | $200 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.47 x 2.94 x 0.32 inches 164.3 x 74.6 x 8.06 mm |
6.57 x 3.07 x 0.33 inches 166.9 x 77.9 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 7.17 oz / 203.4 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal |
|
| Resistance | |
| Yes; MIL-STD-810 certified | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Midnight gray, Horizon blue | Titan gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 91.24% screen-to-body | 6.5-inch, 79.70% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1500 nits | IPS LCD |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 515 PPI | 1560x720px, 19.5:9 ratio, 264 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 (5 nm) | MediaTek Helio P22 MT6762 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
Octa-core 2000 MHz Arm Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 660 | IMG PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/128GB |
3GB/32GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 2000 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4600 mAh | 4000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 5 Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 55.0W Wireless: 50.0W |
|
Battery Life Estimate
4h 53min
Browsing
9h 40min
Video
6h 38min
Gaming
10h 17min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
13 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Telephoto, Macro) Aperture size: F2.4 |
2 MP (Depth information) Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p (240 fps), 720p (240 fps) OIS, HDR, Continuous autofocus |
1080p Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 20 MP (Autofocus) | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, NavIC, GNSS, Dual-band positioning, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| DTS:X Virtual Surround | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n20, n28, n38, n41, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 66 | 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 20, 25, 26, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 12, 2021 FCC ID value: 2AFZZK2G | Date approved: Jun 16, 2020 FCC ID value: ZNFL555DL |
| Measured SAR | |
| Head: 0.95 W/kg Body: 0.65 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.75 W/kg |
Head: 0.66 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.27 W/kg Phablet: 3.96 W/kg |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
for Boost Mobile
| OS | Android (9.0 Pie) |
|---|---|
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 66, 71 |
with 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
for Verizon
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 20, 66 |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $170 |
for Metro
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 20, 25, 26, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 41 |
| 3G Bands | 5, 4, 2, 1 |
Discover more
|
|