Xiaomi Mi 10T Pro vs Xiaomi 12 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 10T Pro | Xiaomi 12 |
|
Released
·
Oct 01, 2020
|
Released
·
Dec 31, 2021
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.3-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 30, 2020 | Dec 28, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - €600 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 3.01 x 0.37 inches 165.1 x 76.4 x 9.33 mm |
6.01 x 2.75 x 0.32 inches 152.7 x 69.9 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 7.69 oz / 218.0 g | 6.35 oz / 180.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Cosmic black, Lunar silver, Aurora blue | Black, Green, Blue, Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.09% screen-to-body | 6.3-inch, 89.30% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 144Hz, HDR, 650 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 1100 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 419 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB | 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4500 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 67.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
5 MP (Telephoto, Macro) Focal Length: 50 mm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps) | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 20 MP (Autofocus, HDR, Slow-motion videos) | 32 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n71, n78, NSA | n1, n3, n5, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, n79, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €650 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|