Xiaomi Mi 10 Lite vs Huawei P40 lite 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 10 Lite | Huawei P40 lite 5G |
|
Released
·
May 25, 2020
|
Released
·
Jun 17, 2020
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
4160 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 27, 2020 | May 19, 2020 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.45 x 2.94 x 0.31 inches 163.71 x 74.77 x 7.88 mm |
6.39 x 2.95 x 0.34 inches 162.31 x 75 x 8.58 mm |
| Weight | |
| 6.77 oz / 192.0 g | 6.67 oz / 189.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Metal |
|
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Dream White, Cosmic Gray, Aurora Blue | Space silver, Crush green, Midnight black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 85.18% screen-to-body | 6.5-inch, 83.87% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR, 600 nits | OLED, 60Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 401 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 765G SM7250-AB (7 nm) | HiSilicon Kirin 820 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo 475 |
Octa-core 2360 MHz Arm Cortex-A76 and Arm Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 620 | Mali-G57 MP6 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB 6GB/128GB 8GB/256GB |
6GB/128GB (UFS 2.1) |
| Storage expansion | |
| microSDXC | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4160 mAh | 4000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Huawei SuperCharge Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 22.5W | Wired: 40.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) HDR, Time-lapse video, EIS |
4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP (Autofocus, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) | 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n28, n77, n78 | n1, n3, n28, n38, n41, n77, n78, n79, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
with 8GB RAM and 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|