Xiaomi 15 vs vivo V60 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 15 | vivo V60 |
|
Released
·
Oct 29, 2024
|
Released
·
Aug 19, 2025
|
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
6.8-inch · 2392x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
5240 mAh
|
6500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 12, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €999 12GB/512GB - €1100 |
8GB/128GB - $400 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.00 x 2.80 x 0.32 inches 152.3 x 71.2 x 8.08 mm |
6.44 x 3.03 x 0.31 inches 163.5 x 77 x 7.8 mm |
| Weight | |
| 6.67 oz / 189.0 g | 7.09 oz / 201.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Glass Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mist Grey, Moonlit Blue, Ocean Blue, Auspicious Gold, Berry Purple | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 90.03% screen-to-body | 6.8-inch, 88.09% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3200 nits | AMOLED, 120Hz, HDR10+, 5000 nits |
| Resolution | |
| 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI | 2392x1080px, 388 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision | Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 3175 (Excellent) | 1425 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) | Snapdragon 7 Gen 4 SM7750-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x4.32GHz Prime cores 6x3.53GHz Performance core |
Octa-core 1x2.8GHz Cortex-720 4x2.4GHz Cortex-720 3x1.8GHz Cortex-520 |
| GPU | |
| Adreno 830 | Adreno 722 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
8GB/128GB (UFS 2.2) 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15), up to 4 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3053 | 1247 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 9261 | 3539 |
| 3D Mark High | |
| 6220 | 1819 |
| 3D Mark Low | |
| 4475 | 1436 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5240 mAh | 6500 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 90.0W |
Battery Life Estimate
7h 18min
Browsing
17h 6min
Video
9h 49min
Gaming
11h 38min
Battery Life Estimate
9h 2min
Browsing
23h 55min
Video
10h 39min
Gaming
14h 7min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.2 |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.0 Focal Length: 60 mm |
50 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.7 Focal Length: 73 mm Sensor size: 1/1.95" Pixel size: 0.8 μm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
50 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
146
Overall
153
Photo
138
Video
132
Overall
133
Photo
132
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|