Xiaomi 15 vs Samsung Galaxy Z Flip 7 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 15 | Samsung Galaxy Z Flip 7 |
|
Released
·
Oct 29, 2024
|
Released
·
Jul 25, 2025
|
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
6.9-inch · 2520x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5240 mAh
|
4300 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 09, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €999 12GB/512GB - €1100 |
12GB/256GB - $1099 | €1199 12GB/512GB - $1219 | €1319 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.00 x 2.80 x 0.32 inches 152.3 x 71.2 x 8.08 mm |
6.56 x 2.96 x 0.26 inches (~0.34 inches with camera bump) 166.7 x 75.2 x 6.5mm (~8.6 mm with camera bump) |
| Folded | |
| 33.66 x2.96 x5.22 inches (85.5 x 72.2 x 13.27 mm) | |
| Weight | |
| 6.67 oz / 189.0 g | 6.63 oz / 188.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP48 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Blue Shadow, Jetblack, Coralred, Mint | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 90.03% screen-to-body | 6.9-inch, 88.78% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3200 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 2600 nits |
| Resolution | |
| 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI | 2520x1080px, 21:9 ratio, 397 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision | Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display | |
| 4.1 inches 1048 x948 px Super AMOLED 120Hz refresh rate, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 3175 (Excellent) | 1750 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 0.88 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) | Exynos 2500 S5E9955 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x4.32GHz Prime cores 6x3.53GHz Performance core |
Deca-core 1x3.3GHz Cortex-X925 2x2.74GHz Cortex-A725 5x2.36GHz Cortex-A725 2x1.8GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 830 | Xclipse 950 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3053 | 2177 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 9261 | 7419 |
| 3D Mark High | |
| 6220 | 4137 |
| 3D Mark Low | |
| 4475 | 1980 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5240 mAh | 4300 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 25.0W Wireless: 10.0W |
Battery Life Estimate
7h 18min
Browsing
17h 6min
Video
9h 49min
Gaming
11h 38min
Battery Life Estimate
7h 3min
Browsing
18h 58min
Video
9h 32min
Gaming
7h 31min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.57" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.2 | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.2" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.0 Focal Length: 60 mm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | Yes HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
10 MP |
146
Overall
153
Photo
138
Video
139
Overall
146
Photo
133
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA | n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|