Xiaomi 14 vs vivo V60 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 14 | vivo V60 |
|
Released
·
Oct 26, 2023
|
Released
·
Aug 19, 2025
|
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
6.8-inch · 2392x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4610 mAh
|
6500 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 26, 2023 | Sep 12, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - €847 | 8GB/128GB - $400 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.02 x 2.81 x 0.32 inches 152.8 x 71.5 x 8.2 mm |
6.44 x 3.03 x 0.31 inches 163.5 x 77 x 7.8 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 7.09 oz / 201.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Glass Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver, Pink, Green | Mist Grey, Moonlit Blue, Ocean Blue, Auspicious Gold, Berry Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 89.41% screen-to-body | 6.8-inch, 88.09% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits | AMOLED, 120Hz, HDR10+, 5000 nits |
| Resolution | |
| 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI | 2392x1080px, 388 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1425 (Good) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) | Snapdragon 7 Gen 4 SM7750-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
Octa-core 1x2.8GHz Cortex-720 4x2.4GHz Cortex-720 3x1.8GHz Cortex-520 |
| GPU | |
| Adreno 750 | Adreno 722 |
| Memory | |
| 8GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
8GB/128GB (UFS 2.2) 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15), up to 4 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2204 | 1247 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 6698 | 3539 |
| 3D Mark High | |
| 4829 | 1819 |
| 3D Mark Low | |
| 3647 | 1436 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4610 mAh, Li - Polymer | 6500 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 90.0W |
Battery Life Estimate
6h 7min
Browsing
16h 5min
Video
6h 57min
Gaming
10h 18min
Battery Life Estimate
9h 2min
Browsing
23h 55min
Video
10h 39min
Gaming
14h 7min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm |
50 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.7 Focal Length: 73 mm Sensor size: 1/1.95" Pixel size: 0.8 μm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
50 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
142
Overall
150
Photo
135
Video
132
Overall
133
Photo
132
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|