Xiaomi 14 vs Xiaomi Mi 11 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 14 | Xiaomi Mi 11 Ultra |
|
Released
·
Oct 26, 2023
|
Released
·
Apr 02, 2021
|
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
6.8-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 256GB
|
|
4610 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 26, 2023 | Mar 29, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - €847 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.02 x 2.81 x 0.32 inches 152.8 x 71.5 x 8.2 mm |
6.47 x 2.94 x 0.33 inches 164.3 x 74.6 x 8.38 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 8.25 oz / 234.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Ceramic |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver, Pink, Green | Ceramic White, Ceramic Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 89.41% screen-to-body | 6.8-inch, 91.24% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 1700 nits |
| Resolution | |
| 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 515 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Additional display | |
| 1.1 inches, 294 x124 px, AMOLED, Touch screen: Yes, Capacitive | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 2.3 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) | Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
| GPU | |
| Adreno 750 | Adreno 660 |
| Memory | |
| 8GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
8GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 16GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (11) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2204 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 6698 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 4829 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 3647 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4610 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 67.0W Wireless: 67.0W |
Battery Life Estimate
6h 7min
Browsing
16h 5min
Video
6h 57min
Gaming
10h 18min
Battery Life Estimate
4h 58min
Browsing
8h 58min
Video
8h 7min
Gaming
8h 20min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, Laser autofocus) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.12″ Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
48 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm |
48 MP (Telephoto, Autofocus) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F4.1 Focal Length: 120 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Flash | |
| Dual LED | Tricolor LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (1920 fps), 720p (1920 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
20 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
142
Overall
150
Photo
135
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, GNSS, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, n79, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 38, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 31, 2021 FCC ID value: 2AFZZK1G | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.84 W/kg Body: 0.46 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.74 W/kg |
|
Alternative variants
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
with 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1200 |
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
with 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|