Xiaomi 14 vs Xiaomi 15T Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 14 | Xiaomi 15T |
|
Released
·
Oct 26, 2023
|
Released
·
Sep 24, 2025
|
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
6.8-inch · 2772x1280px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
4610 mAh
|
5500 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 26, 2023 | Sep 24, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - €847 | 15GB/256GB - €649 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.02 x 2.81 x 0.32 inches 152.8 x 71.5 x 8.2 mm |
6.43 x 3.07 x 0.30 inches 163.2 x 78 x 7.5 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 6.84 oz / 194.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass 7i) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver, Pink, Green | Black, Gray, Rose Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 89.41% screen-to-body | 6.8-inch, 89.94% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits | AMOLED, 120Hz, HDR10+, 3200 nits |
| Resolution | |
| 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI | 2772x1280px, 20:9 ratio, 447 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 3264 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) | Mediatek Dimensity 8400 Ultra (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
Octa-core 1x3.35GHz Cortex-A725 3x3.00GHz Cortex-A725 4x2.10GHz Cortex-A725 |
| GPU | |
| Adreno 750 | Mali-G720 MC7 |
| Memory | |
| 8GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB/256GB (UFS 4.1) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2204 | 1614 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 6698 | 6446 |
| 3D Mark High | |
| 4829 | 3958 |
| 3D Mark Low | |
| 3647 | 2980 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4610 mAh, Li - Polymer | 5500 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 67.0W |
Battery Life Estimate
6h 7min
Browsing
16h 5min
Video
6h 57min
Gaming
10h 18min
Battery Life Estimate
7h 11min
Browsing
16h 32min
Video
10h 26min
Gaming
9h 57min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.55" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm |
50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F1.9 Focal Length: 46 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
32 MP |
142
Overall
150
Photo
135
Video
136
Overall
144
Photo
129
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 38, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|