Xiaomi 13 Pro vs Xiaomi Poco F8 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 13 Pro | Xiaomi Poco F8 Ultra |
|
Released
·
Dec 14, 2022
|
Released
·
Nov 26, 2025
|
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
6.9-inch · 2608x1200px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
4820 mAh
|
6500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 11, 2022 | Nov 26, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $729 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 2.94 x 0.33 inches 162.9 x 74.6 x 8.38 mm Plain Leather back version - 163 x 74.6 x 8.7 mm |
6.43 x 3.06 x 0.31 inches 163.3 x 77.8 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 8.08 oz / 229.0 g Plain Leather back version - 210 g |
7.69 oz / 218.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, White, Mint | Black, White, Denim Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.94% screen-to-body | 6.9-inch, 89.44% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 1900 nits | OLED, 120Hz, 3500 nits |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 521 PPI | 2608x1200px, 416 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 3379 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 0.98 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) | Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
Octa-core 2x4.6GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.62GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Adreno 740 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
12GB/256GB (UFS 4.1) 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (13) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1912 | 3369 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5098 | 10089 |
| 3D Mark High | |
| 3727 | 7051 |
| 3D Mark Low | |
| 3017 | 5752 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4820 mAh, Li - Polymer | 6500 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W Wireless: 50.0W | Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
18h 43min
Video
10h 43min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 35min
Browsing
22h 52min
Video
6h 24min
Gaming
5h 31min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1" Pixel size: 1.6 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 18 mm Sensor size: 1/2.88" Pixel size: 0.61 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.0 Focal Length: 115 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 32 MP (HDR) | 32 MP |
141
Overall
153
Photo
129
Video
141
Overall
154
Photo
128
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n39, n40, n41, n77, n78, n79, SA, NSA | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 18, 19, 26 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With plain leather back
| Dimensions |
6.42 x 2.94 x 0.34 inches 163 x 74.6 x 8.7 mm |
|---|---|
| Weight | 7.41 oz / 210.0 g |
| Colors | White |
With 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256G internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|